Reklama

PRVNIZPRAVY.CZ

pátek 5. března 2021

22:53:57

iAktuálně.cz

Reklama

Český rozhlas

 • K Číňanům si našel cestu a představil jim západní svět. V Říši středu na italského...
  Z italského městečka Macerata se dostanete za půl hodiny do hor, ale i k moři. Najdete tam taky jednu z nejstarších evropských univerzit a každoročně tu také pořádají věhlasný operní festival. To ale není všechno – Macerata má historicky velmi dobré vztahy s Čínou. Vděčí za to svému rodákovi a jezuitskému misionáři Matteu Riccimu.
 • Smrtící nervově paralytické látky není nijak složité vyrobit, upozorňuje expert
  Člověk začal jedy objevovat, měnit, využívat i zneužívat už dávno. O tom, jaký je svět jedů dnes a jaké prostředky proti nim máme, hovořil v Magazínu Leonardo lékař, toxikolog a specialista na bojové prostředky Jiří Kassa z Katedry toxikologie a vojenské farmacie Fakulty vojenského zdravotnictví Univerzity obrany v Brně se sídlem v Hradci Králové.
 • Není důležité, zda s námi EU bude jednat, řekl Erdogan. V Istanbulu se protestuje
  Asi 3000 lidí vyšlo v pondělí podle agentury AFP do ulic Istanbulu na protest proti výsledku nedělního referenda. V něm zvítězili příznivci změn ústavy, které posílí pravomoce prezidenta. Hlavní opoziční strana průběh referenda i sčítání hlasů kritizovala a oznámila, že bude u soudu žádat jeho zrušení. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan během pondělí prohlásil, že pro Turecko není důležité, zda...

Statistika

TOPlistiDnes.cz - Zprávy
 • Čubka a služka jako synonyma pro ženu. V Itálii žádají úpravu slovníku

  Osobnosti italské veřejné sféry od politiků po spisovatele v pátek spustily kampaň, kterou chtějí donutit přední italský slovník ke změně definice u hesla žena. Je tam uvedeno mimo jiné na 30 označení pro sexuální pracovnici či různé výrazy pro služku. To umocňuje problém sexismu ve společnosti, píše iniciativa v dopise zveřejněném v deníku La Repubblica.

 • Nález za miliony. Žena narazila na pláži na vzácné velrybí zvratky

  Na konci února potkalo devětačtyřicetiletou Thajku nebývalé štěstí. Při procházce na pláži narazila na neobvyklý kus hmoty. Později zjistila, že to jsou velrybí zvratky, známé také jako ambra, což je vzácná a drahá surovina využívaná v parfémovém průmyslu.

 • Muskovi dělá starost nikl do baterií, bude ho dovážet z Nové Kaledonie

  Americká automobilová společnost Tesla oznámila, že začne vyrábět autobaterie do svých standardních elektromobilů také za použití jiných kovů, než je nikl. Šéf Tesly Elon Musk však zároveň prohlásil, že firma bude kupovat nikl od dolu Goro ve francouzském zámořském území Nová Kaledonie.

 • Změna pohřebních zvyklostí. V USA čím dál víc posílají zpopelněné poštou

  Koronavirová omezení proměnila pohřební zvyklosti Američanů. Stále větší počet jich preferuje kremaci. Popel svých milovaných si nechávají zasílat poštou. V některých případech musí čekat i týdny, než balík přijde. Někteří Američané však raději pošlou ostatky poštou, než aby riskovali, že někoho nakazí při osobním doručení.

 • Maďar: Na začátku dubna se přiblížíme kolektivní imunitě, pak rozvolňujme

  Děkan Lékařské fakulty Ostravské univerzity Rastislav Maďar navrhoval před týdnem tvrdý lockdown. Vláda však podniky nezavřela, ale zavedla v nich povinné testování. Epidemiolog v Rozstřelu potvrdil, že současná opatření zaberou, ale neví, zda to bude dostatečné. Podle něj se Česko na začátku dubna kvůli promoření a díky očkování může přiblížit kýžené kolektivní imunitě.

 • Američanka má v rodném listu tři otce. Všichni jsou gayové

  Pokud by Hollywood chtěl natočit novou verzi filmu Tři muži a nemluvně, mohl by se inspirovat případem malé Piper. Ve svém rodném listě má uvedené totiž hned tři otce. Jeden z nich sepsal knihu, ve které popisuje všechna úskalí, které provázely jejich cestu za osvojením dítěte.