Reklama

PRVNIZPRAVY.CZ

středa 22. září­ 2021

22:13:10

iAktuálně.cz

Reklama

Český rozhlas

 • K Číňanům si našel cestu a představil jim západní svět. V Říši středu na italského...
  Z italského městečka Macerata se dostanete za půl hodiny do hor, ale i k moři. Najdete tam taky jednu z nejstarších evropských univerzit a každoročně tu také pořádají věhlasný operní festival. To ale není všechno – Macerata má historicky velmi dobré vztahy s Čínou. Vděčí za to svému rodákovi a jezuitskému misionáři Matteu Riccimu.
 • Smrtící nervově paralytické látky není nijak složité vyrobit, upozorňuje expert
  Člověk začal jedy objevovat, měnit, využívat i zneužívat už dávno. O tom, jaký je svět jedů dnes a jaké prostředky proti nim máme, hovořil v Magazínu Leonardo lékař, toxikolog a specialista na bojové prostředky Jiří Kassa z Katedry toxikologie a vojenské farmacie Fakulty vojenského zdravotnictví Univerzity obrany v Brně se sídlem v Hradci Králové.
 • Není důležité, zda s námi EU bude jednat, řekl Erdogan. V Istanbulu se protestuje
  Asi 3000 lidí vyšlo v pondělí podle agentury AFP do ulic Istanbulu na protest proti výsledku nedělního referenda. V něm zvítězili příznivci změn ústavy, které posílí pravomoce prezidenta. Hlavní opoziční strana průběh referenda i sčítání hlasů kritizovala a oznámila, že bude u soudu žádat jeho zrušení. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan během pondělí prohlásil, že pro Turecko není důležité, zda...

Statistika

TOPlistiDnes.cz - Ekonomika
 • Po pandemii zákazníci více dbají o své zdraví. Maloobchod se musí přizpůsobit

  Chování českého spotřebitele se během pandemie výrazně změnilo. Česká domácnost si velmi rychle zvykla na nové nákupní služby. Více dbá o své zdraví a žádá nejen zdravé, ale také kvalitní či luxusní zboží. To si díky naspořeným penězům během covidu může dovolit. Potvrdili to experti a zástupci obchodních řetězců na středečním Retailu Summitu v Praze.

 • Evergrande ždímalo byznys s půjčkami. S dluhy vypomohli hráči pokeru

  Čínský developer Evergrande dluží 305 miliard dolarů (zhruba 6,6 bilionu korun) a není schopen nadále splácet své závazky. Uplynulých 25 let se přitom firmě vedlo více než dobře. Těžila z překotné čínské urbanizace a hospodářského růstu. Její zakladatel a šéf Xu Jiayin vytvořil impérium a volný čas trávil s dalšími realitními magnáty při pokeru. Když došlo na nejhorší, prodával jim dluhopisy za miliony dolarů.

 • Británie má málo oxidu uhličitého. Nedostatek pocítí i další země v Evropě

  Problémy s nedostatkem oxidu uhličitého, které zasáhly Británii, se šíří také do dalších částí Evropy. Uvedla to podle listu Financial Times společnost Nippon Gases, která patří mezi největší distributory tohoto plynu na světě. Nedostatek oxidu uhličitého v Británii ohrožuje různá odvětví od potravinářského po ocelářský průmysl.

 • Kiwi dá klientům za zrušené lety poukazy za 60 milionů. Platit budou dva roky

  Čeští zákazníci Kiwi.com, kteří zatím stále čekají na refundaci zrušených letů ze strany aerolinek, dostanou jako náhradu poukazy. Ty budou moci využít na letenky podle vlastního výběru. Na tuto formu odškodnění vyčlenilo Kiwi.com šedesát milionů korun.

 • Zlotý je vůči koruně rekordně slabý. Češi využívají levné nákupy v Polsku

  Hodnota polské měny vůči české koruně se ve středu propadla na nejnižší úroveň v novodobé historii. Kurz klesl na 5,48 koruny za jeden zlotý, vyplývá z údajů serveru Patria Online. Překonal tak dosavadní minimum 5,49 ze září 2011.

 • Ženy v ČR mohou zvýšit HDP o půl bilionu, stačí je víc zapojit do práce

  Jen čtyři procenta tuzemských generálních ředitelů jsou ženy a i na jiných vedoucích pozicích je zastoupení žen titěrné. Jejich větší zapojení i na dalších postech a v profesích by přitom mohlo nakopnout tuzemský ekonomický růst a zvýšit hrubý domácí produkt do roku 2030 až o 500 miliard korun, respektive o 7,8 procent ročně oproti očekávanému vývoji.