Reklama

PRVNIZPRAVY.CZ

neděle 29. listopadu 2020

23:13:59

iAktuálně.cz

Reklama

Český rozhlas

 • K Číňanům si našel cestu a představil jim západní svět. V Říši středu na italského...
  Z italského městečka Macerata se dostanete za půl hodiny do hor, ale i k moři. Najdete tam taky jednu z nejstarších evropských univerzit a každoročně tu také pořádají věhlasný operní festival. To ale není všechno – Macerata má historicky velmi dobré vztahy s Čínou. Vděčí za to svému rodákovi a jezuitskému misionáři Matteu Riccimu.
 • Smrtící nervově paralytické látky není nijak složité vyrobit, upozorňuje expert
  Člověk začal jedy objevovat, měnit, využívat i zneužívat už dávno. O tom, jaký je svět jedů dnes a jaké prostředky proti nim máme, hovořil v Magazínu Leonardo lékař, toxikolog a specialista na bojové prostředky Jiří Kassa z Katedry toxikologie a vojenské farmacie Fakulty vojenského zdravotnictví Univerzity obrany v Brně se sídlem v Hradci Králové.
 • Není důležité, zda s námi EU bude jednat, řekl Erdogan. V Istanbulu se protestuje
  Asi 3000 lidí vyšlo v pondělí podle agentury AFP do ulic Istanbulu na protest proti výsledku nedělního referenda. V něm zvítězili příznivci změn ústavy, které posílí pravomoce prezidenta. Hlavní opoziční strana průběh referenda i sčítání hlasů kritizovala a oznámila, že bude u soudu žádat jeho zrušení. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan během pondělí prohlásil, že pro Turecko není důležité, zda...

Statistika

TOPlistiDnes.cz - Ekonomika
 • Siemens vyvíjí vlak poháněný vodíkem. Místo zplodin bude vyrábět vodu

  Společnost Siemens Mobility a německý železniční dopravce Deutsche Bahn začaly s vývojem vlaků na vodíkový pohon a příslušných čerpacích stanic. První vodíková lokomotiva by měla vyjet v jihozápadním Bádensku-Württembersku v roce 2024. Inženýři slibují dojezd šest set kilometrů a nabití za patnáct minut.

 • Lepší ve čtvrtek než za týden, reagují podnikatelé. Pohlreich už tomu nevěří

  Restaurace, obchody i služby mohou od čtvrtka otevřít. Vláda rozhodla o přechodu Česka do 3. stupně protiepidemického systému PES. Původně se mluvilo o rozvolnění v pondělí, pozitivní je aspoň otevření do víkendu. „Čtvrtek není pondělí, přesto lepší než otevřít až za týden,“ posteskl si prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý. Apel padl i směrem k zákazníkům.

 • Technici si stěžují na slepené mobily. Elektronika na jedno použití už není in

  Z elektroniky se v posledních letech stalo spotřební zboží. Je jednodušší koupit si nový telefon, než ho nechat opravit. Myšlenka oběhového hospodářství EU jde proti této logice. Novým standardem má být situace, kdy bude oprava chytrých telefonů snadno dostupná každému uživateli.

 • Pište méně mailů, pomůžete životnímu prostředí, říkají britští vědci

  Životnímu prostředí ubližují i e-maily. Denně je totiž odesláno obrovské množství e-mailů, častokrát jen jednoslovných. I tím je vyplýtváno spoustu uhlíku do ovzduší. Kdyby každý uživatel internetu ušetřil jeden zbytečný e-mail denně, sníží se uhlík v ovzduší o 16 tisíc tun ročně, spočítali britští vědci.

 • Koruna vůči euru posiluje nejvíc za 12 let, zlevní nákupy ze zahraničí

  Koruna posiluje proti euru nejvíce od června 2008. Od začátku listopadu posílila z 27,18 Kč/EUR na 26,16 Kč za euro, což je nárůst o téměř čtyři procenta. Pokud si koruna udrží do konce měsíce své zisky, půjde o největší měsíční nárůst od června roku 2008, kdy posílila o 4,5 procenta, říká analytik Purple Trading Štěpán Hájek.

 • Ruce si bez připomenutí vydezinfikují jen tři hosté ze sta, tvrdí hoteliér

  V provozu ubytovacích služeb se v souvislosti s pandemií koronaviru stala důležitou práce s klienty ohledně dodržování hygienických a bezpečnostních opatření. Dobrovolně a bez připomenutí si podle hoteliérů a hostinských však ruce vydezinfikují jen tři hosté ze sta.