Reklama

PRVNIZPRAVY.CZ

  • Evropské divadlo stínů aneb když symbol nahradí čin
    V evropské politice dnes činy ustupují do pozadí a nahrazuje je prázdná symbolika. Vládne dojem místo rozhodnutí, gesta nahrazují odpovědnost. Tento trend ohrožuje důvěru občanů i samotnou podstatu demokracie.
  • Kdo to zaplatí? Rozkol v EU nad obranným plánem za 150 miliard
    Plán Evropské unie na přezbrojení za 150 miliard eur naráží na ostrý spor o financování. Jižní státy chtějí společný dluh, severní trvají na individuálních půjčkách. Unie tak opět čelí zkoušce své soudržnosti.
  • Velká iluze britské obrany
    Británie sní o globálním vlivu, ale doma jí chybí vojáci, munice i strategická vize. Ve chvíli, kdy se svět mění a Spojené státy opouštějí roli evropského garanta bezpečnosti, zůstává britská obranná strategie uvězněna v iluzích minulosti.
  • Trump přikládá pod kotel a oživuje anexi Grónska
    Americký prezident Donald Trump znovu rozdmýchal napětí mezi Washingtonem a Kodaní, když oživil svou kontroverzní myšlenku na anexi Grónska. Tvrdí, že ostrov je nezbytný pro bezpečnost USA.
  • Rýsuje se další Waterloo Fialovy vlády, říká Hašek
    Našemu průmyslu umřela během několika měsíců naděje, že bude mít 60% podíl na Dukovanech a současně že se výhledově bude moci podílet na výstavbě nových jaderných kapacit ve světě. Advokát Michal Hašek vznáší nepříjemné dotazy směrem k vládě a vyzývá opozici.
  • Koněpruské jeskyně a javoříčští netopýři se probudí již v sobotu
    Hlavní sezóna zpřístupněných jeskyní sice začne až další víkend, ale už tuto sobotu 29. března 2025 zvou Koněpruské jeskyně na Berounsku na Jarní probouzení domu přírody Českého krasu. Javoříčské jeskyně na Olomoucku zase v sobotu chystají oblíbené Probouzení netopýrů.

pátek 28. března 2025

13:14:36

iAktuálně.cz

Reklama

Český rozhlas

  • K Číňanům si našel cestu a představil jim západní svět. V Říši středu na italského...
    Z italského městečka Macerata se dostanete za půl hodiny do hor, ale i k moři. Najdete tam taky jednu z nejstarších evropských univerzit a každoročně tu také pořádají věhlasný operní festival. To ale není všechno – Macerata má historicky velmi dobré vztahy s Čínou. Vděčí za to svému rodákovi a jezuitskému misionáři Matteu Riccimu.
  • Smrtící nervově paralytické látky není nijak složité vyrobit, upozorňuje expert
    Člověk začal jedy objevovat, měnit, využívat i zneužívat už dávno. O tom, jaký je svět jedů dnes a jaké prostředky proti nim máme, hovořil v Magazínu Leonardo lékař, toxikolog a specialista na bojové prostředky Jiří Kassa z Katedry toxikologie a vojenské farmacie Fakulty vojenského zdravotnictví Univerzity obrany v Brně se sídlem v Hradci Králové.
  • Není důležité, zda s námi EU bude jednat, řekl Erdogan. V Istanbulu se protestuje
    Asi 3000 lidí vyšlo v pondělí podle agentury AFP do ulic Istanbulu na protest proti výsledku nedělního referenda. V něm zvítězili příznivci změn ústavy, které posílí pravomoce prezidenta. Hlavní opoziční strana průběh referenda i sčítání hlasů kritizovala a oznámila, že bude u soudu žádat jeho zrušení. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan během pondělí prohlásil, že pro Turecko není důležité, zda...

Statistika

TOPlist



iDnes.cz - Ekonomika
  • To Američany zabolí. První oběť Trumpových cel budou nejlevnější auta

    Americká cla na dovoz automobilů, která vstoupí v platnost příští týden, zvýší náklady v celém odvětví a navýší ceny vozů o tisíce dolarů. Dopady by mohly být obzvláště výrazné v kategorii nejlevnějších aut, které společností jako General Motors, Ford, Kia nebo Hyundai vyrábějí mimo USA.

  • Japonci zruší výškový limit pro pilotky letadel. Stačí, když dosáhnou na přístroje

    Japonsko od příštího roku zruší požadavek, aby státní Vysoká škola civilního letectví (JCAC) přijímala pouze uchazečky vyšší než 158 centimetrů. Ministerstvo dopravy si od toho slibuje zvýšení počtu pilotek, napsal web deníku Asahi šimbun.

  • Auto jako rolexky. Proč je vlastnictví vozu pro obyvatele Singapuru luxus

    Mnoho Singapurců nemá příliš mnoho důvodů vlastnit auto. Většina obyvatel jednak spoléhá na rozšiřující se a cenově dostupný systém veřejné dopravy, který pokrývá celý ostrov. Městský stát má asi nejpřísnější regule týkající se vlastnictví motorového vozidla. Kromě samotné ceny auta musí zájemce zaplatit také za povolení vlastnit auto. To může stát až 84 000 dolarů a cena se odvíjí od hodnoty daného modelu.

  • Povolenka je nedotknutelná. Evropská unie má jiný plán, jak zlevnit energie

    Největší úlevu od drahých energií by přineslo alespoň krátkodobé zrušení či zastropování cen emisních povolenek, myslí si čeští ekonomové a zástupci byznysu. Evropská komise však o konci „desátku“ z každé vypuštěné emise nechce slyšet. Naopak přichází s vlastním plánem, jak elektřinu a plyn na starém kontinentu zlevnit.

  • Rusku chybí pracovní síla. Firmy v hledání zaměstnanců pokukují po Asii

    Rusko od vypuknutí války na Ukrajině bojuje s obrovským nedostatkem pracovní síly. Nezaměstnanost mezi lety 2021 a 2024 v zemi klesla z 4,3 na 2,3 procenta, tamější firmy marně shánějí nové zaměstnance. Také proto se o jejich nábor snaží i v zahraničí, v poslední době se zaměřily především na jihoasijské státy.

  • Airbusy se sprostými jmény zatím nebudou. Lotyšský dopravce je nestihl polepit

    Nová letecká linka do Vilniusu s airBaltic začne přepravovat cestující již od nadcházející letní sezony, která začíná 30. března. Plánem bylo pojmenovat letadla na této lince podle vítězných názvů měst v anketě. Hlavně Češi se těšili, že do Prahy dorazí letadla pojmenovaná po dvou estonských městech Kunda a Püssi. To se však zatím nestane.