Reklama

PRVNIZPRAVY.CZ

úterý 4. ří­jna 2022

08:30:38

iAktuálně.cz

Reklama

Český rozhlas

 • K Číňanům si našel cestu a představil jim západní svět. V Říši středu na italského...
  Z italského městečka Macerata se dostanete za půl hodiny do hor, ale i k moři. Najdete tam taky jednu z nejstarších evropských univerzit a každoročně tu také pořádají věhlasný operní festival. To ale není všechno – Macerata má historicky velmi dobré vztahy s Čínou. Vděčí za to svému rodákovi a jezuitskému misionáři Matteu Riccimu.
 • Smrtící nervově paralytické látky není nijak složité vyrobit, upozorňuje expert
  Člověk začal jedy objevovat, měnit, využívat i zneužívat už dávno. O tom, jaký je svět jedů dnes a jaké prostředky proti nim máme, hovořil v Magazínu Leonardo lékař, toxikolog a specialista na bojové prostředky Jiří Kassa z Katedry toxikologie a vojenské farmacie Fakulty vojenského zdravotnictví Univerzity obrany v Brně se sídlem v Hradci Králové.
 • Není důležité, zda s námi EU bude jednat, řekl Erdogan. V Istanbulu se protestuje
  Asi 3000 lidí vyšlo v pondělí podle agentury AFP do ulic Istanbulu na protest proti výsledku nedělního referenda. V něm zvítězili příznivci změn ústavy, které posílí pravomoce prezidenta. Hlavní opoziční strana průběh referenda i sčítání hlasů kritizovala a oznámila, že bude u soudu žádat jeho zrušení. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan během pondělí prohlásil, že pro Turecko není důležité, zda...

Statistika

TOPlistiDnes.cz - Ekonomika
 • Peníze zpět. Investice do bydlení, které šetří nebo vytváří energii, se vrátí

  Češi stále častěji pokrývají své střechy solárními panely. Ve hře je, že malé fotovoltaické elektrárny budou pro velkou část novostaveb dokonce povinné. Není to však jen fotovoltaika, k ekologičtějšímu bydlení vás může přiblížit třeba i tepelné čerpadlo či zelená střecha. Dotace přitom mohou pokrýt až 50 procent z celkové ceny.

 • Rychlotratě povinně bez výluk. Za každou minutu zdržení tisíc ujetých kilometrů

  Plánované rychlotratě v Česku mají být téměř bez výluk. Na minimální množství přerušení provozu se mají soustředit projektanti už při jejich vymýšlení, nařídilo ministerstvo. Minuta zdržení tak má být vykoupena tisícovkou kilometrů ujetých bez potíží.

 • Ať jste bohatí, nebo ne. Los Angeles omezuje přívod vody do sídel celebrit

  Městský vodohospodářský odbor kalifornského Los Angeles má sice malé, ale účinné řešení, jak udržet pod kontrolou spotřebu vody svých slavných obyvatel. Je jím malý kovový kroužek s otvorem uprostřed známý jako omezovač průtoku. Toto levné zařízení lze během několika minut nainstalovat na potrubí chronických plýtvačů a výrazně zpomalit jejich odběr vody.

 • Credit Suisse prochází těžkými časy. Její akcie jsou jen „pro odvážné“

  Akcie Credit Suisse, druhé největší švýcarské banky, se potácí v červených číslech. V pondělí dopoledne klesly až o 12 procent, od začátku roku odepsaly zhruba 60 procent. Za nepříznivými čísly stojí spekulace ohledně finanční kondice peněžního ústavu. Šéf banky ale ujišťuje, že Credit Suisse je finančně zdravá a slibuje restrukturalizaci.

 • Omezíme vzdělávání, říkají kvůli škrtům za desítky milionů myslivci a včelaři

  Ministerstvo zemědělství se rozhodlo snížit dotace pro nestátní neziskové organizace maximálně na dva miliony korun pro jednu z nich, změny mají začít platit od příštího roku. Podle myslivců, včelařů i chovatelů dojde k rozvratu systému vzdělávání, ale i veterinární prevence, uvedly organizace ve společné tiskové zprávě.

 • Unipetrol uhasí žízeň po dicyklopentadienu. Potřebují ho v průmyslu i farmacii

  V litvínovské chemičce odstartoval provoz nové jednotky za 830 milionů korun. Orlen Unipetrol, provozovatel závodu, v ní bude vyrábět kapalný uhlovodík dicyklopentadien (DCPD), který se využívá v celé řadě odvětví. Orlen Unipetrol je teprve pátým výrobcem této látky v Evropě.