Reklama

PRVNIZPRAVY.CZ

úterý 16. dubna 2024

09:34:24

iAktuálně.cz

Reklama

Český rozhlas

 • K Číňanům si našel cestu a představil jim západní svět. V Říši středu na italského...
  Z italského městečka Macerata se dostanete za půl hodiny do hor, ale i k moři. Najdete tam taky jednu z nejstarších evropských univerzit a každoročně tu také pořádají věhlasný operní festival. To ale není všechno – Macerata má historicky velmi dobré vztahy s Čínou. Vděčí za to svému rodákovi a jezuitskému misionáři Matteu Riccimu.
 • Smrtící nervově paralytické látky není nijak složité vyrobit, upozorňuje expert
  Člověk začal jedy objevovat, měnit, využívat i zneužívat už dávno. O tom, jaký je svět jedů dnes a jaké prostředky proti nim máme, hovořil v Magazínu Leonardo lékař, toxikolog a specialista na bojové prostředky Jiří Kassa z Katedry toxikologie a vojenské farmacie Fakulty vojenského zdravotnictví Univerzity obrany v Brně se sídlem v Hradci Králové.
 • Není důležité, zda s námi EU bude jednat, řekl Erdogan. V Istanbulu se protestuje
  Asi 3000 lidí vyšlo v pondělí podle agentury AFP do ulic Istanbulu na protest proti výsledku nedělního referenda. V něm zvítězili příznivci změn ústavy, které posílí pravomoce prezidenta. Hlavní opoziční strana průběh referenda i sčítání hlasů kritizovala a oznámila, že bude u soudu žádat jeho zrušení. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan během pondělí prohlásil, že pro Turecko není důležité, zda...

Statistika

TOPlistiDnes.cz - Kultura
 • Jeho prastrýc založil Primeros, teď Nicholas Lowry provází Identitou

  Čeští filmaři právě dotočili první celovečerní projekt s názvem Identita. Film o českém grafickém designu mapuje více než sto let české vizuální kultury. Vrcholná díla i osobnosti v něm představí Nicholas Lowry, americký rodák s českými kořeny, vášnivý sběratel a galerista.

 • Zbrojířka filmu Rust půjde do vězení za zabití na 1,5 roku. Viník je Baldwin, míní

  Sedmadvacetiletá Hannah Gutierrezová-Reedová, která dohlížela na bezpečnost zbraní při natáčení westernu Rust, půjde na 18 měsíců do vězení, rozhodl v pondělí soud v Santa Fe. Porota již v březnu uznala ženu vinnou ze zabití kvůli tomu, že omylem nabila ostrými náboji zbraň, ze které vystřelil herec Alec Baldwin během natáčení v Novém Mexiku

 • Se řvoucím lvem v logu. Stoleté studio MGM má ve světě filmu stále vliv

  Americká filmová společnost Metro-Goldwyn-Mayer byla už mezi světovými válkami součástí hollywoodské „velké pětky“. Přestože mezi ta největší filmová studia už nějakou dobu nepatří, stále má své místo mezi důležitými hráči světa zábavy. Studio, které brzy oslaví sto let od svého vzniku, dnes patří internetovému gigantu Amazon. Tomu koupě MGM přinesla bohatý archiv.

 • Fiktivní román měl být jen vtip. A on se stal bestsellerem, líčí spisovatel Kyša

  Úspěšným spisovatelem se stal na základě aprílové mystifikace. V žebříčku nejprodávanějších fantasy románů opakovaně září pod pseudonymem František Kotleta. Zatím poslední knihu už vydal pod svým skutečným jménem Leoš Kyša, ale jedno se nezměnilo: opět z toho byl bestseller. V rozhovoru mluví o rodných Sudetech, svém aliasu i popularizaci vědy.

 • Jak prezident Nixon sestřelil Manic Street Preachers z vrcholu

  Za velký propadák se dá označit sedmé studiové album Lifeblood skupiny Manic Street Preachers. Chladné přijetí desky z roku 2004 bylo totiž v obrovském kontrastu k jejím dosavadním úspěchům. Sami hudebníci ji proto zavrhli a vzali na milost až nyní. V dubnu totiž vyšla speciální reedice k dvacátému výročí vydání. Za celým tehdejším neúspěchem přitom patrně stál bizarní pilotní singl oslavující Richarda Nixona.

 • Klasicky i netradičně. Richard Krajčo, Lucie Bílá a další připomenou písně Karla Gotta

  Pražskou O2 arenou se 5. listopadu 2024 opět rozezní písně Karla Gotta. U příležitosti připomínky pěti let od zpěvákova odchodu i jeho nedožitých 85. narozenin se bude konat vzpomínkový koncert Karel Gott – jeho písně žijí dál!.