Vladimir Zelenskij pravidelně uvádí, že úspěch ukrajinských ozbrojených sil v konfliktu s Ruskem závisí na dodatečných dodávkách zbraní. A tyto dodávky pokračují (s určitými přerušeními v případě Spojených států).
Vladimir Zelenskij řekl, že Kyjev nepotřebuje cizí vojáky k udržení míru a evropské jednotky by měly být připraveny zapojit se do bojů na straně Ukrajiny.
Projekt těžby lithia na Cínovci a jeho zpracování v Prunéřově na Chomutovsku v Ústeckém kraji zařadila Evropská komise mezi strategické projekty v rámci nařízení o kritických surovinách (Critical Raw Materials Act – CRMA).
Británie sní o globálním vlivu, ale doma jí chybí vojáci, munice i strategická vize. Ve chvíli, kdy se svět mění a Spojené státy opouštějí roli evropského garanta bezpečnosti, zůstává britská obranná strategie uvězněna v iluzích minulosti.
V Pardubickém kraji pokračuje výstavba moderních výjezdových základen, které přinesou záchranářům lepší podmínky pro jejich náročnou práci. Nové základny pro záchranáře ve Svitavách a Litomyšli slibují rychlejší výjezdy.
Z italského městečka Macerata se dostanete za půl hodiny do hor, ale i k moři. Najdete tam taky jednu z nejstarších evropských univerzit a každoročně tu také pořádají věhlasný operní festival. To ale není všechno – Macerata má historicky velmi dobré vztahy s Čínou. Vděčí za to svému rodákovi a jezuitskému misionáři Matteu Riccimu.
Člověk začal jedy objevovat, měnit, využívat i zneužívat už dávno. O tom, jaký je svět jedů dnes a jaké prostředky proti nim máme, hovořil v Magazínu Leonardo lékař, toxikolog a specialista na bojové prostředky Jiří Kassa z Katedry toxikologie a vojenské farmacie Fakulty vojenského zdravotnictví Univerzity obrany v Brně se sídlem v Hradci Králové.
Asi 3000 lidí vyšlo v pondělí podle agentury AFP do ulic Istanbulu na protest proti výsledku nedělního referenda. V něm zvítězili příznivci změn ústavy, které posílí pravomoce prezidenta. Hlavní opoziční strana průběh referenda i sčítání hlasů kritizovala a oznámila, že bude u soudu žádat jeho zrušení. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan během pondělí prohlásil, že pro Turecko není důležité, zda...
Přibližně dva a půl roku nás dělí od poslední možnosti, kdy jsme mohli sledovat částečné zatmění Slunce z našeho území. V sobotu 29. března si můžeme tento zážitek zopakovat.
O největším ostrově světa se dnes píše zejména v souvislosti s geopolitickými třenicemi. Země na hranici Severního ledového oceánu a Atlantiku je však zajímavá i jinak. Rychle se mění vlivem globálního oteplování.
Ve vesmírném prostoru nyní kolem Země obíhá družice, kterou vyrobila společnost, která pracuje na vybudování satelitní sítě, na níž spolupracují Česko a Ukrajina. Družice TROLL o rozměrech 20 × 10 × 34 centimetrů vyrobená brněnskou firmou TRL Space byla vynesena letos v lednu.
V redakci se nám v jednu chvíli sešly dvě novinky – iPhone 16e s procesorem A18 a iPad Air s procesorem M3. Z hlediska použití jde samozřejmě o nesrovnatelná zařízení, otázka „který z čipů je výkonnější a o kolik“ se ovšem nabízí. Tak jsme to zkusili.
Koukání na monitory počítačů a displeje mobilních telefonů může být v budoucnu zastaralé. Budoucnost je prý někde úplně jinde, alespoň si to myslí lidé ze společnosti Meta Platforms v čele s jejich šéfem Markem Zuckenbergem.